ÜLKEYE ADANMIŞ BİR YAŞAM (2) ATATÜRK VE TÜRK DEVRİMİ

ÜLKEYE ADANMIŞ BİR YAŞAM (2)

ATATÜRK VE TÜRK DEVRİMİ

 

atatC3BCrk-ve-tC3BCrk-devrimi28129

 

Değerli Yazar Metin Aydoğan Beyefendi,

Milliyet gazetesinde Melih Aşık, son çıkan kitabınızı –Atatürk ve Türk Devrimi– okuyucularına tavsiye etmiş. O satırları heyecan ve gözyaşı dökerek okudum. Neden mi?

Kitabınızı okumuş ve değerini anlamıştım. Melih Aşık köşesinde kitabı tanıtırken, karaciğer nakli gibi çok önemli bir ameliyat geçirdiğinizi yazmış. Bu muhteşem kitabı demek ki yaşamsal sorunlarla uğraşırken ortaya çıkarmışsınız. Fedakarlığınızın bende yarattığı etki, Çanakkale Zaferi’nin 91.yıl kutlamalarıyla birleşince duygulanmama neden oldu. Ülkemizin zor bir dönemden geçtiği şu günlerde yazdığınız kitap, Türk toplumuna büyük bir hediyedir.

Seksen bir yaşında emekli bir Cumhuriyet öğretmeni olarak, kitaplarınızda yazdıklarınızın bir bölümünü ben yaşadım. Siz, yüce önderimiz Atatürk’ün devrimlerini gerçekleştirdiği günlerde yaşamadınız ama rüya gibi o günleri sanki yaşamış gibi mükemmel aktarmışsınız. Bunu nasıl başardınız bilmiyorum ama beni o destansı günlere götürdünüz, bana tadına doyamadığım o günleri yeniden yaşattınız, devrimler içinde geçen gençliğimi hatırlattınız. Sağ olun, var olun.

Kitabınızın verdiği güçle, kalmakta olduğum dinlenme evinde, Çanakkale Savaşı’nın önemini anlatan bir konuşma yaptım. Kaynak olarak sizin konuyla ilgili satırlarınızı, hemen hepsi Cumhuriyetin yükselmesi için emek vermiş olan benim gibi yaşlı insanlara aktardım; sonunda Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitlerine şiirini okudum.

Konuşma bittiğinde salonda bulunan herkes ağlıyordu. Hepimiz, yaşlı da olsak, anlattıklarınızın ve eserinizin değerini biliyorduk. Sağlığını adadığın eserin, insanların gönlünde yaşayacaktır. Size ve her adımınızı paylaşan o çok özverili hayat arkadaşınız, iyilik ve güzellik meleği Müzeyyen Hanımefendiye, yaşlı yüreğimin taşıdığı bütün sevgi ve saygımı sunuyorum.

Sizi ve ailenizi kitaplarınız aracılığıyla tanıyarak sizlerin dostu olmanın, benim için Tanrı’nın bir lütfu olduğuna inanıyorum. İki duyarlı ve kadirşinas kız vererek Cenabıhak sizi ödüllendirmiş. Kitaplarınıza yaptıkları katkılardan başka, büyük kızınızın Ekonomik Bunalımdan Ulusal Bunalıma kitabınız için Paris’ten yazdığı harikûlade mektubu, size ilettiği duygularının güzelliğini, her sıkıldığımda açıp okuyorum. Böyle gençlerin olması bana umut veriyor.

Bu duygularla dolu olarak, iyi ki varsınız, iyi ki bu değerli eserleri bizlere sunarak, milli duygularımızı ateşliyorsunuz. Sizi ve eşinizi birlikte, sevgiyle gözlerinizden öpüyorum. Sağlıklı bir gelecek için dualarım sizinle olacak. Hoşçakalın.

Emine Yaşar Kutman-Etiler Dinlenme Evi-İstanbul

*

Sayın Metin Aydoğan,

Ben 19 yaşında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi’ne devam eden bir gencim. Bitmeyen Oyun ve ardından Ülkeye Adanmış Bir Yaşam kitaplarınızı okudum.

Öncelikle canım ülkeme ve büyük çoğunluğuyla hala uyuyan akranlarıma, ülkem üzerinde oynanan oyunları, tarihçesi ve tüm çıplaklığıyla gösterdiğiniz için size sonsuz şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunarım. Kitaplarınızın her sayfasını, bir sanatçı titizliği ve bir düşün adamı emeğiyle hazırladığınızın bilincindeyim.

Değerli büyüğüm,

Eserlerinizle ve Metin Aydoğan adıyla biraz geç tanıştım. En kısa zamanda diğer yapıtlarınızı da okuyacağım. Okuduklarımla ne oldu derseniz, hemen şunu söylerim. Kitaplarınız sayesinde gözüm açıldı. Uyandım, silkindim. Atatürkçü ol(a)madığımı anladım. 1938’den, özellikle de 1950’den sonra gelenlerin, “Atatürk’e evet Kemalizme Hayır” cı olduklarının tüm netliğiyle ayırdına vardım. Şimdi mi? Siz değerli yol gösterici sayesinde Kemalizmin gerçek niteliğini kavradım. Cumhuriyetime, Altıok’a ve Kemalist ilkelere sımsıkı sarılarak, onları ölümüne kucakladım.

Sizi temin ederim ki, Kemalist gençlik bu ülkeyi hiçbir zaman böldürtmeyecek, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni, emperyalizmin güdümündeki gerici ve bölücü hareketlere bırakmayacaktır; tarikatçı cemaatlerin elinde geriye gitmesine izin vermeyecektir; ‘serbest piyasacı’ hain işbirlikçilerin vicdansızlıklarına tüm gücüyle karşı koyacaktır.

Yeterki siz bizi aydınlatmaya devam ediniz.

Aydınlatıcılığınız ve üreticiliğiniz için size sonsuz teşekkürler. Saygılarımla.

Hüseyin Demirtaş-Ankara

*

Sayın Metin Aydoğan,

Göndermiş olduğunuz eserlerinizi aldım. Diğer tüm kitaplarınızda olduğu gibi bağımlılık etkisiyle okudum. Ülkeye Adanmış Bir Yaşam (1) ve (2) kitaplarınız, Sayın Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabında anlattığı destansı olayları, bilimsel temelleriyle bir kuram olarak ortaya koyuyor, Türk Devrimi’nin derinliğini belgeliyor. Kitaplarınız, Anadolu halkının kurtuluş meşalesini yakan ulu önder Atatürk’e neden inanmış olduğunun bir belgesi olarak biz okuyuculara ışık tutuyor.

Atatürk ve Türk Devrimi, Atatürk devrimlerini öyle çarpıcı, öyle kapsamlı ve öylesine sade bir dille ortaya koyuyor ki, bu kitabın Türkiye’nin yeniden kurtuluşunda çok önemli bir yeri olacağına inanıyorum. Türkiye gerçeğinin bir anlatımı olan bu eser, gerçek aydınlanmaya yönelecek iktidarların okullarda okutacakları bir kitap olacaktır.

Sizler, böyle eserlerle bizleri aydınlatmayı sürdürdükçe, bu ülke sahipsiz kalmayacaktır. Yaptıklarınızla okurlarınıza ışık olmayı sürdürmeniz dileğiyle, saygılarımı sunarım.

Altan Yapıcı-Kahramanmaraş

*

Sayın Metin Aydoğan

Kitaplarınızın pek çoğunu okudum. Eserlerinizin bende yaptığı etkiyi ve yarattığı coşkuyu anlatamam. Son olarak okuduğum Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı ile onun tamamlayıcısı Atatürk ve Türk Devrimi beni derinden etkiledi ve duygulandırdı.

Çok okuyan, ülkemin sorunlarını içinde hisseden bir insan olarak çok şeyi bildiğimi sanıyordum; daha doğrusu bilgi-kültür düzeyimin ileri olduğuna inanıyordum. Kitaplarınızı okuyunca bilgimin yetersizliğini ve bilginin sonsuzluğunu gördüm. Kitaplarınız, sizden öğrendiklerimle birlikte, bilgilerimi bilince dönüştürdü, ufkumu genişletti. Şimdi ülke ve dünya olaylarını, daha bilinçli olarak ve rahatlıkla görüyorum, olayları yerli yerine oturtuyorum.

Yazacak çok şeyim var, ancak değerli zamanınızı almak istemiyorum. Kitaplarınızı, kitapçılarda bulamıyorum. Sizden Yeni Dünya Düzeni Kemalizm ve Türkiye kitabınızı rica ediyorum. Gönderirseniz beni mutlu edersiniz. Saygılar sunar ellerinizden öperim.

Mehmet Güleryüz-İstanbul

*

Metin Bey Merhaba

Sizi, Bitmeyen Oyun’la tanıdım, son olarak Atatürk ve Türk Devrimi’ni okudum. Kitabı bitirdikten sonra herkes gibi size ulaşmaya çalışıyorum ve bu e-mail’i atıyorum.

Kitabınızı bir internet sitesinde ki yorumlara dayanarak almıştım. İyiki de almışım. Kafamda parça parça olan düşünceler, kitabınızla birlikte bir puzzle gibi yerli yerine oturdu.

Kitabınızı, kah düşünerek, kah üzülerek, kah öfkelenerek bir haftada okudum. İşyerimde kitabınızı masamın üzerinde görenler (ne kadar üniversiteli olsalar da) “böyle kitaplara verdiğin paraya yazık, bu palavraları neden okuyorsun” diyebilmelerine ne kadar şaşırdım bilemezsiniz. Bunlar böyle söylüyorsa toplumun diğer kesimleri ne haldedir siz düşünün. Atatürk’e küfretmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanlar tanıyorum. Üzgün ve moralsizdim. Ancak, kitabınızı okuyunca, sanki büyük bir enerjiyle güçlendim. Atatürk’e, Türk ulusuna ve onun bir ferdi olarak kendime güvenim geldi. Çevremdeki okumuş cahillerin zavallılığını ve onlardan üstünlüğümü anladım.

Metin Bey, bu kitapları damarlarımıza aşıladığınıza göre, şimdi gideceğimiz yolu da bize göstermeniz gerekiyor. Siz, böyle bir görevle yükümlüsünüz. Bu kadar insanı başıboş bırakamazsınız. Ne yapmalıyız, ne etmeliyiz, bu kötü gidişi nasıl durdurmalıyız.

Atatürk’ün gerçekleştirdiklerine yeniden ulaşmak için, bu ülkeyi işi bilen insanların yönetmesi gerektiğini düşünüyorum. Bize yol göstericilik yapmanızı sizden rica ediyorum. Ben, üzerime alacağım görevi yapacağıma söz veriyorum. Şimdilik sizin kitaplarınızı yaymaya çalışıyorum. Bitmeyen Oyun’daki Mehmet Yalçın beyefendiye Allahtan rahmet diliyorum; onun size yazdığı mektubu okurken çok duygulandım.

Size, ben de hayatınızda sürekli başarı ve güç diliyorum. Türk ulusunun bugünleri de atlatacağına inanıyorum. Çünkü damarlarımızda Atatürk’ün ve sizlerin kanı var. Allah yolunuzu açık etsin. Saygı ve sevgilerimle.

Gültekin Kolcuoğlu-İstanbul

*

Değerli Metin Aydoğan,

Gönderdiğiniz kitaplar bugün elime geçti. Çok çok teşekkür ederim. Benim için çok ciddi maddi, ama ondan çok daha değerli bir manevi yardım yaptınız. Davranışınızı hayatımın her basamağında hatırlayacağım. Aktarmış olduğunuz bilgilerle düşüncelerime yön verdiniz. Bu bilgileri Türkiye Cumhuriyeti yararına kullanacağımdan emin olabilirsiniz.

Atatürk ve Türk Devrimi, beni çok etkiledi, sonuçları sarsıcı oldu. Bildiğimi sandığım konuları bilmediğimi, Atatürk’e yapılan haksızlığı ve ihaneti gördüm; Türk Devrimi’nin büyüklüğünü kavradım. “Tarih tekerrürden ibarettir, ders alınmazsa” sözcüğünün ne kadar yerinde olduğuna bir kez daha tanık oldum.

İnanıyorum ki ülkemiz üzerinde yaşayan vatandaşlarımız, bu kitapla, geçmişini öğrenecek, geleceğe daha sağlam adımlar atacaktır. Bunun için okumak, düşünmek, uygulamak ve ortak paydada birleşerek, gücünü toplumdan alan, Atatürk temelli Türkiye Cumhuriyeti’mizi yeni mücadelelerle eski haline getirmek şarttır. Aksi takdirde, içerde eski Bizans oyunlarının sürdüğü, dışarda yüzyıllardır değişmeyen emellerin kıskacında yenilen ve dağılan bir toplum olmaktan kurtulamayız. Kitabınız, kötü gidişi durdurarak Türkiye’nin güçlü kılınmasında çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Ben kendi adıma yazdıklarınızı rehber alacak, kendime buna göre bir yön çizeceğim.

Tek düşüncem ve amacım, Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden güçlü ve basiretli bir ülke haline getirmek, bunu sağlamak için tüm ulusu ortak bir ulusal amaçta buluşturmaktır; bu amaç uğrunda gerekeni yapmak için çalışacağım. Düşüncem odur ki, başarabilmek için gereken donanıma sahibiz, bunu öğrenmemde katkınız büyüktür. Tarihi doğru yorumlayıp, bize belgeye dayalı bilgiler sundunuz. Yaptığınız çok güç bir iştir, yetenek ve özveri ister. Siz bu yeteneğinizin meyvalarını biz gençlere sundunuz. Sizi unutmam mümkün değildir. Sizi her zaman şükran ve saygı duygularıyla anacağım.

Umut Emre Sarıışık-Ankara

*

Sayın Metin Aydoğan

Göndermiş olduğunuz Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı ile Atatürk ve Türk Devrimi’ni okudum. O kadar beğendim ve duygulandım ki tarif edemem. Atatürk’ün Bütün Eserleri adlı yapıtı okumayı çok istemiş ama okuyamamıştım. Görülüyor ki sizin kitabınız, belirttiğiniz gibi bir özet olduğu halde, benim için muhteşem bir yapıt olmuş. Atatürk’ün devrimleri nasıl gerçekleştirdiğini, Cumhuriyet’i güçlü bir devlet haline nasıl getirdiğini, hiç bilmiyormuşum. Bana, geçmişimizi ve sevgili Atatürkümüzü öğrettiniz; bu iyiliğinizi hayatım boyunca unutmayacağım.

Atatürk’ün kitaplığında okuduğu kitap sayısının 4289 olarak belirtmişsiniz. Ayrıca İstanbul Üniversitesi kitaplığından getirdikleri de cabası. Ben de bu konuda azmediyorum ve nasipse okuma konusunda herkesi geçeceğim. Okulda Sosyal Bilgiler Anabilim Dalı Başkanı’yla anlaştım. Bu sıralar Ermeni sorunu ve Müslümanlara yapılan zulümler konusuna yatkınlığım var. Ayrıca; Bulgarlar, Sırplar, Yunanlılar ve Rusları inceliyorum. Okulumun bitmesine üç yıl kaldı. Bu zaman içinde, özellikle Ermeniler hakkında çıkan yapıtların çoğunu okumayı ve tezimi bu konuda hazırlamayı düşünüyorum.

Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı’nın önsözünde dile getirdiğiniz “kitabı yazarken ben duygulandım, okurken de siz duygulanacaksınız” yargınızda çok haklısınız. Ben okurken belki de sizden daha çok duygulandım, heyecanlandım. Bu duyguları yaşattığınız için binlerce teşekkürler. Sizinle aynı duygularla heyecanlanmak bana mutluluk verdi.

Sizi örnek alıyor ve çok beğeniyorum. Yapıtlarınız her zaman elimin altında bulunacak. Yarın öğretmen olduğumda, onlardan yararlanarak öğrencilerimi Atatürk’ü ve Türk Devrimi’ni bilen bireyler olarak yetiştireceğim. Hoşçakalın, sağlık ve esenliklerle daha nice eserler vermenizi diliyorum. Saygılarımla.

Oğuz Kalaycı-Ankara

*

Sayın Metin Aydoğan,

Göndermiş olduğunuz eserinizi aldım. Diğer tüm kitaplarınızda olduğu gibi bağımlılık etkisiyle okuduğum “Ülkeye Adanmış Bir Yaşam (1) Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı” kitabınız Sayın Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabında anlattığı Anadolu halkının kurtuluş meşalesini yakan ulu önder M.K.Atatürk’e neden inanmış olduğunun bir belgesi olarak biz okuyuculara ışık tutmaktadır.

“Atatürk ve Türk Devrimi” ise, Atatürk ve devrimlerini çok çarpıcı ve sade dille açıklamaktadır. Kitaplarınız o denli değerli ki, Türkiye gerçeğini ortaya koyan, bu kitaplar okullarda ders kitabı olarak okutulduğu gün, bana göre, Türkiye kurtuluş yoluna girmiş olacaktır.

Sizler böyle eserlerle bizleri aydınlatmaya devam ettikçe ülke sahipsiz kalmayacaktır. Eserlerinizle okuyucularınıza ışık olmaya devam edebilmeniz istemiyle sağlıklı bir yaşam ve esenlikler diler saygılar sunarım.

Ali Kalkan-Kahramanmaraş